Metodyka i błędy pomiarów.

Bardzo często spotykam się w firmach produkcyjnych z bardzo powierzchownym traktowaniem pomiarów produkowanych wyrobów. Pomiary oczywiście są wykonywane, natomiast dobór odpowiedniej metody pomiarowej to już całkiem inna historia.
A od czego dobór właściwej metody pomiarowej zależy….? W największym stopniu powinien zależeć od specyfikacji technicznej, najczęściej od rysunku technicznego. Z odpowiednich oznaczeń na rysunku, przywołanych norm, powinna wynikać jednoznaczna metoda pomiarowa.
I tutaj najczęściej pojawia się problem. Konstruktorzy bardzo często myślą o tym aby dany wyrób który zaprojektują był montowalny i funkcjonalny natomiast kwestie pomiarowe nie zawsze stanowią ich obszar zainteresowania. Przez to rysunki są bardzo ubogie w informację dotyczące metodyki pomiaru. Brak jest informacji według jakiej normy analizować poszczególne charakterystyki. Dlatego chwała konstruktorom, którzy rozwijają się również pod kątem metrologii (miałem takie przypadki podczas szkoleń :))

Pomiar odległości między dwoma płaszczyznami metodą dwupunktową.

Pomiar odległości między płaszczyznami z wykorzystaniem jednej płaszczyzny jako bazy.
Z drugiej strony jeśli już te informację są na rysunku to znowu osoby, które opracowują strategię pomiarową nie zawsze są świadome co kryje się pod danym symbolem rysunkowym lub odniesieniem do normy.
Kolejnym czynnikiem powodującym, że nasz pomiar nie jest właściwy to koszty. Mam nieodparte wrażenie, że dla właścicieli firm zakup sprzętu kontrolno – pomiarowego to zło konieczne. Konsekwencją tego jest sytuacja że wymiar 20 +/-0,04 mm mierzymy suwmiarką i jesteśmy przekonani, że to nie jest problem…
Podczas szkoleń często uczestnicy wykonują ćwiczenie pomiaru suwmiarką danego wymiaru bez podania im wcześniej metodologii pomiaru. Rozrzut wyników przy tolerancji wyrobu 0,5mm bywa 0,2-0,3 mm…
Jeżeli wszystkie te składowe weźmiemy pod uwagę nie możemy się dziwić, że ciągle mamy problemy na linii dostawca – klient jeżeli chodzi o kwestie pomiarowe, że mamy niesatysfakcjonująca liczbę braków wewnętrznych, że mamy wewnętrzne spory pomiędzy produkcją i jakością odnośnie oceny wyrobów.
Pomiar nie tylko służy od weryfikacji wyrobu i oddzielenia dobrych i złych, ale przede wszystkim na podstawie wyników pomiarów możemy przeprowadzić analizę produkcji i ja udoskonalić ( trendy, statystyka itp.). Jeżeli nasza metoda pomiarowa jest niewłaściwa lub nieuregulowana to wnioski płynące z wyników pomiarów mogą wygenerować dużo większe koszty niż te które moglibyśmy przeznaczyć na wyposażenie pomiarowe i budowanie świadomości pracowników dotyczących metod i błędów pomiaru.
Powiązane szkolenia:
Tolerowanie geometryczne według normy ISO oraz ASME – pomiary na maszynach współrzędnościowych – szkolenie praktyczne
Użytkowanie podstawowych przyrządów pomiarowych z elementami metrologii warsztatowej
Analiza rysunku technicznego